Fornemt for feinschmeckere

 
 
 

Først som SP, Just, Frost og siden som Skipper, Just, Frost har trioen hér i snart mange år været garant for de musikalske feinschmeckeres fedeste fest ude på de ydmyge spillesteder i Danmark.

 

Det har så hidtil knebet for Esben Just (keyboards, sang), Ole Skipper (bas) og den intet mindre end formidable trommeslager Søren Frost at få deres bedårende blanding af boogie-woogie, swingjazz, gospel, blues og rock forløst i studiet på samme måde, som de nærmest pr. automatik gør ude på koncertscenerne.

Men med det nye album, 'Trio', lykkes det imidlertid i stor stil – man fristes faktisk til at råbe endog rigtigt højt, at 'nu er den der faneme, drenge!'. Bandets ærligt talt ubehjælpsomme danske tekster er denne gang henvist til poesibogen, og i stedet har de begået tolv engelsksprogede sange, som deres åbenlyse forbilleder i New Orleans og omegn bør misunde dem. Numre som 'Hey Mr. Cabdriver', den blændende piano tour-de-force 'I Will Love You' og den legende 'Give It Love' swinger som sytten syndige striptease-danserinder på en vakkelvorn plankebro, og det er de såmænd ikke alene om.
Det gør de andre ni numre nemlig også! Man taler så meget om musik for kærligheden til musikkens skyld, men sjældent er der så god grund om at råbe op om netop dét forhold, som når talen falder på Skipper, Just, Frost. Det hér driver ikke alene af kærlighed til musikken men såmænd også til menneskeheden (hør ”Peace In The World” og bliv overbevist). I skrivende stund formeligen danser mine fingre henover tastaturet. Hvorfor? Fordi de sgu’ ikke kan andet, når endnu ét af mange højdepunkter på dette album, 'You’re So Fine', kører på anlægget.
Med andre ord: hold da kæft, hvor spiller de godt! Og tro mig; når det hér ensemble lægger fra land med et nummer betitlet 'Dancefloor', så kan man ikke komme ud på samme hurtigt nok – selv om det kan være nok så vanskeligt en mandag eftermiddag i en lejlighed på Nørrebro. Oh yeah, Oh No, oh what the Hell!
Et album, som ganske enkelt er urealistisk velspillet og en udsøgt nydelse hele vejen igennem. Og det gør da så heller ikke noget, at det gavmilde foretagende har lagt en live-cd og dvd fra en fin aften i københavnske Pumpehuset sidste år med i pakken som bonus.